-
Bugün : 17 Haziran 2024       


Anasayfa

Haberler

Dosyalar

Yazilar

Ziyaretci Defteri

Resimler

Videolar

Forum

Kullanıcı : Şifre : Güvenlik :802698 Hatırla : Gizli :

  Yozgat Birlik Beraberlik Dünyası Forum || Bilgisayarcı Dünyası
   Windows 8, Dosya Geçmişi

| Word belgesi olarak kaydet

YOZGATLI
[Genel sorumlu]Mesaj sayısı : 173
Giriş sayısı : 955
Konu puanı : 0  Toplam P : 6
Konuya Puan ver
Üye bilgileri
Windows 8'de yeni adıyla karşımıza çıkan etkileyici "Zaman Makinesi" hakkında her şey!

Windows 8, "Dosya Geçmişi" adında yeni bir yedekleme işleviyle geliyor. Apple'daki Time Machine'e benzer bir işleyişe sahip bu Dosya Geçmişi, dosyalarınızı arka planda otomatik olarak yedekliyor ve gerektiğinde tarihe göre geri yüklemenize izin veriyor.
 
Yedekleme için daha kapsamlı bir üçüncü parti yazılımdan faydalanmanız tabi ki mümkün. Ancak bu iş için ikinci bir yazılıma başvurmadan, dahili Windows araçlarıyla da yetinebilirsiniz.
 
Windows Yedekleme ile Dosya Geçmişi'nin farkı

 
Windows Yedekleme aracı, Windows 8'de hala mevcut ancak yeni bir isim altında: Windows 7 Dosya Kurtarma. Bu araç ile kendiniz ayarladığınız zamanlarda seçtiğiniz öğelerin yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu seçim, bir klasörden ibaret olabileceği gibi, tüm sisteminiz de olabilir.
 
Windows 7 Dosya Kurtarma'da dosyaları geri yüklerken arayüz içerisinde bir miktar dolaşmanız gerekecek.
 
Yeni Dosya Geçmişi işlevi ise biraz daha farklı çalışıyor. Vista ve Windows 7'de "Önceki sürümler" adına sahip işlevin kullanımı artık çok daha kolay ve yedeklemeye daha çok önem veriyor.
 
Dosya Geçmişi, tüm sisteminizi yedeklemiyor. Bunun yerine sadece kişisel dosyalarınızı ve medyalarınızı içeren Kitaplıklarınız yedekleniyor. Kitaplıklara herhangi bir klasörünüzü eklemeniz mümkün, ancak Dosya Geçmişi tüm bilgisayarınızı yedeklemeyecektir.
Resimler Sadece üyeler içindir!
Bunun yanında Dosya Geçmişi dosyalarınızın yedeğini saatte bir aldığından, hasar gören, silinen vs. güncel bir dosyanızı geri getirmek çok daha mümkün ve kolay olacaktır.
 
Dosya Geçmişi'ni kullanabilmek için Windows'un yüklü olduğundan farklı bir fiziksel disk, harici bir sabit disk veya yedekleme yapabileceğiniz bir ağ konumuna ihtiyacınız var.

Dosya Geçmişi'ni kullanıma hazır hale getirme
 
Windows 8'in Dosya Geçmişi işlevini etkinleştirmek için Denetim Masası > Dosya Geçmişi yolunu izlemeniz yeterli. Bunun yanında harici bir disk bağladığınızda ekrana gelen kutucuktan da işlevi etkin hale getirebilirsiniz.
 
NAS gibi bir ağ konumuna yedeklemek istiyorsanız, önce sol taraftan "Sürücü seç"e tıklayın.
 
Dosyaların kaç kopyasının yedekleneceğini, ne kadar süreyle saklanacağını ve boş disk alanında kullanılacak önbellek miktarını ayarlayabilirsiniz.
 
Dosyalarınızı geri yükleme
 
Zarar gören, yanlışlıkla değiştirdiğiniz veya sildiğiniz bir dosyayı geri getirmek isterseniz bu dosyayı eski haline getirebilirsiniz. Windows Gezgini'ni (yeni adı Dosya Gezgini) açın, bu dosyanın bulunduğu konuma gidin ve Ribbon üzerinde Giriş sekmesine tıklayın. Ribbon üzerindeki Geçmiş düğmesine tıklayın.
 
Dosyalarınızı geri yüklemek için izleyebileceğiniz ikinci bir yol ise Denetim Masası > Dosya Geçmişi yolunu izlemek ve sol sütundaki "Kişisel Dosyaları Geri Yükle"ye tıklamak.
 
Sonraki adımda geri yüklemek istediğiniz belgelerinizi arayabilir, veya geri yükleyebileceğiniz dosyalar arasında dolaşabilirsiniz. Geri yüklemek istediğiniz dosyayı bulduğunuzda pencerenin altındaki yeşil büyük "Geri Yükle" düğmesine tıklayın. Dosya, orijinal konumuna geri yüklenecektir. Orijinal konumda aynı isimde bir dosyanın bulunması halinde Windows, size dosyanın üzerine yazmak isteyip istemediğinizi soracak.
--------------------
...
28.09.2013 02:28:29
                    Facebook'ta Paylaş                    

     

Foruma Açılan son 5 konu & Benzer konular
Açan
Forum istatistikleri
Facebook arama geçmişi nasıl silinir?..
YOZGATLI
5 Windows aracı ile Sorunları çözün..
YOZGATLI
Vazgeçilmeyen WiNDOWS XPnin PÜF NOKTALAR..
YOZGATLI
Tek Tık Windows Kapansın..
YOZGATLI
Forumdaki 13 Kategoride 46 Forum var, Bu forumlara açılan 207 Konuya 31 Cevap yazıldı..
Üye :  Misafir : 2 Toplam : 2 Rekor : 87 kişi 11.01.2023 11:34:09
Aktif Üyeler Aktif üye yok..
Genel Sorumlu - Yönetici - Forum Yöneticisi - Editör - VIP Üye
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. » halilsenyuz , 

YOZGAT 2007 © Copyright yozgatli.org
YOZGAT © 2007 Aspsitem YOZGATLI
Bu sayfa: 1,42 saniyede yorumlandı.